moduł fakultatywny nieprzypisany do planu studiów
UZDROWISKA POLSKI
UZDROWISKA POLSKI


Kod przedmiotu:
Formuła przedmiotu: wykład
Typ przedmiotu: fakultatywny
Semestr(y): letni
Liczba punktów ECTS: 1
Liczba godzin w semestrze: 15
Język nauczania: polski
Wykładowca: dr Wojciech Sobolewski - Zakład Hydrologii
Wymagania wstępne:
Cel nauczania: Wykład zapozna słuchaczy z rozmieszczeniem uzdrowisk w Polsce oraz z ich specyfiką, uwzględniającą cechy środowiska przyrodniczego pozytywnie oddziałujące na organizm człowieka.
Program nauczania: Omówione będą stosowane tam formy kuracji i ich przydatność w leczeniu różnych typów schorzeń. W szczególny sposób zostaną scharakteryzowane wody mineralne i swoiste z których korzystają uzdrowiska polskie oraz ich związek z budową geologiczną terenu. Tematyka zajęć obejmie zarówno analizę parametrów jakościowych wód zdrojowych jak i czynników mikroklimatycznych, krajobrazowych i kulturowych, które decydują o lokalizacji, funkcjonowaniu i popularności uzdrowisk.
Metody i formy oceny pracy studenta: zaliczenie na ocenę
Zalecane lektury i materiały pomocnicze: Dowgiałło  J., Karski A., Potocki I., 1969: Geologia surowców balneologicznych, Wyd. Geol., Warszawa; Paczyński B. (red.) 2002: Ocena zasobów dyspozycyjnych wód leczniczych i potencjalnie leczniczych. Poradnik metodyczny, PIG, Wyd. Geol., Warszawa; Paczyński B., Płochniewski Z., 1996: Wody mineralne i lecznicze Polski, PIG, Warszawa.
Uwagi: